بلاگ
دسامبر 28
سئو تکنیکال

تکنیکال سئو

کلمه سئو، به مجموعه‌ای از کارها اطلاق می‌شود؛ که هدف از انجام آن‌ها، تطبیق دادن وبسایت با الگوریتم موتور جستجو گوگل، افزایش درگیری مخاطب با محتوا و به‌ طور کلی افزایش کیفیت سایت می‌باشد.

3 دسته‌بندی مختلف برای سئو تعریف شده است‌‌‌‌؛ که هرکدام کاربرد و الگوریتم جداگانه خود را دارند. سئو داخلی، سئو تکنیکال و سئو خارجی، این موارد را تشکیل می‌دهند.

همانطور که گفته شد؛ هرکدام از این موارد کابرد خاص خود را دارند؛ اما برای داشتن یک سئو خوب، باید ارتباط مناسبی میان این 3 مورد برقرار کرد. لازمه کار کردن روی سئو داخلی سایت، داشتن یک سئو تکنیکال خوب و کار کردن روی سئو خارجی، داشتن یک سئو داخلی مناسب‌ می‌باشد. امروز قصد داریم تا روی اساسی‌ترین بخش سئو یک سایت، یعنی سئو تکنیکال صحبت کنیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

 

تعریف سئو تکنیکال

شاید بتوان اصلی‌ترین فرق میان سئو تکنیکال با 2 مورد دیگر را در اینجا و کاربرد اصلی آن عنوان کرد. تمرکز اصلی سئو تکنیکال برخلاف سئو داخلی و خارجی، بر روی موارد فنی وبسایت می‌باشد. مواردی که به ربات‌ها، کدهای برنامه‌نویسی و… مربوط می‌شود.

در سئو تکنیکال قصد داریم تا محتوا و ساختار سایت خود را، با الگوریتم‌های موتور جستجو آشنا کنیم. به زبان ساده، در سئو تکنیکال، تلاش بر این است که خود را به گوگل معرفی کنیم؛ تا شناخت کاملی از وبسایت را برای آن ارائه دهیم. مورد دیگری که در این بخش برسی می‌شود، تعیین ساختاری برای روان کار کردن وبسایت می‌باشد؛ به گونه‌ای که مخاطب، از گذراندن زمان خود در وبسایت ما، کاملا راضی باشد.

 

اهمیت سئو تکنیکال

امروزه‌ و با وجود سیستم‌های متفاوت کنترل محتوا در سایت ها، مثل وردپرس، شاید اهمیت کارکرد سئو تکنیکال در ذهن متخصصان کمرنگ شده باشد. چرا که این سیستم‌ها، به صورت اتومات، بخشی از سئو سایت را، خود برای مخاطب انجام می‌دهند. اما این موضوع به هیچ وجه درست نمی‌باشد. چراکه از مهمترین فاکتورها، برای داشتن یک وبسایت با کیفیت، داشتن یک سئو عالی می‌باشد. شاید اگر بخواهم یک تشبیه در این مورد به کار ببرم، بتوانم بگویم که استفاده از این موارد به جای کار کردن روی سئو برای سایت‌ها، همانند استفاده از چای کیسه‌ای به جای دم کردن آن، برای نوشیدن چای می‌باشد.

اهمیت استفاده از سئو تکنیکال، در جایی خودش را نشان می‌دهد که به عنوان مثال، استفاده از یک کد اشتباه در میان کدهای سایت، باعث نشان داده نشدن محتوا سایت به الگوریتم جستجو گوگل، و درنتیجه دیده نشدن آن توسط مخاطب می‌باشد.

 

فاکتورهای اصلی در سئو تکنیکال

حال که به اهمیت استفاده از سئو تکنیکال واقف شدیم، بهتر است تا به مواردی بپردازیم که بنیاد اصلی این نوع از سئو را تشکیل می‌دهند. در ارائه این موارد سعی شده است که تمامی راهکارها به زبان ساده بیان شوند، تا یادگیری و پیاده‌سازی آن‌ها، برای مخاطب راحت باشد.

 

سرعت سایت

شاید بتوان سرعت لود کردن مطالب در سایت را، یکی از اصلی ترین مواردی نام برد که الگوریتم گوگل، برای تعیین مقاله اول در جستجوهای خود قرار داده است. به زبان ساده‌تر، هرچه سرعت بالا آوردن مطالب در سایت شما بیشتر باشد، شانس بالاتری برای رسیدن به رنک اول گوگل خواهید داشت.

اگر جزئی‌تر به این مطلب نگاه کنیم، در می‌یابیم که گوگل به مخاطبان خود اهمیت بالایی می‌دهد؛ و زیاد دوست ندارد تا آن‌ها زمان زیادی را مثلا برای خواندن یک مقاله 500 کلمه‌ای در یک وبسایت صرف کنند. پس مهم است که با استفاده از یک برنامه‌نویس خوب، سرعت مناسبی را برای لود کردن مطالب در سایت خود، ارائه دهید.

 

برقراری تعامل با ربات‌ها

اگر سابقه کمی در ارائه محتوا، تحت پلت‌فرم گوگل داشته باشید؛ حتما به این موضوع واقف هستید که الگوریتم گوگل برای پیدا کردن صفحات وبسایت شما، مجموعه‌ای از ربات‌ها را در اختیار دارد که به Crawler یا خزنده مشهور هستند.

این خزنده ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که زیاد به دنبال پیدا کردن محتوا در وب نمی‌گردند؛ و در واقع این شما هستید که باید محتوا خود را به آن‌ها معرفی کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار، تعیین الگوریتمی برای شناساندن صفحات سایت به خزنده ها می‌باشد.

یکی از تکنیک‌های استفاده شده در این مورد، ارائه لینک به مخاطب می‌باشد. با استفاده از این روش، علاوه بر آدرس دادن به مخاطب و راهنمایی دقیق آن، می‌توانید خزنده ها را تحریک کنید تا مطالب سایت شما را به راحتی پیدا و آن‌ها را ایندکس کنند.

نکته قابل توجه در این جا این است که، حتما برای سایت خود لینک‌های داخلی داشته باشید؛ چرا که در غیر این‌صورت ممکن است، روند کاری خزنده ها مختل شده و به صورت کامل محتوا سایت شما را جست‌وجو نکنند.

 

کنترل ربات‌ها

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد؛ مشکلاتی در تعامل با ربات‌ها وجود دارد. از جمله این مشکلات می‌توان به ایندکس کردن نادرست بعضی از صفحات توسط خزنده ها اشاره کرد. برای مثال شما هیچ موقع احتیاج ندارید تا یک خزنده صفحه پرداخت موجود در سایتتان را ایندکس کند.

اما راهکاری که در این مورد استفاده می‌شود؛ استفاده از فایل robot.txt می‌باشد که به‌وسیله آن می‌توان با ربات ارتباط برقرار کرد و به آن دستورات لازم را داد. استفاده از این روش، به گونه‌ای می‌باشد که برنامه‌نویس، این فایل را در هاست سایت شما جایگذاری می‌کند. گفتنی است که پلت‌فرم وردپرس، به صورت خودکار این کار را برای شما انجام می‌دهد.

 

سمی به نام صفحات 404

شاید بتوان مناسب‌ترین نام برای این صفحات را، همین عنوان در نظر گرفت. صفحات 404 به بخش هایی از سایت گفته می‌شود که محتوا آن‌ها، به صورت کلی از بین رفته است. این صفحات زیاد مورد نظر ربات‌های گوگل نیستند و تعدد آن ها می‌تواند عملکرد منفی بر روی سئو سایت شما داشته باشند. راهکار پیشنهادی در این مورد، استفاده از ریدایرکت 301 می‌باشد. با استفاده از این روش، همه افراد و مخاطبانی که به این صفحات منتقل شده‌اند را به یک صفحه جدید هدایت کنید.

 

محتوا تکراری

یکی از موارد اذیت کننده دیگر که گوگل روی آن حساسیت بالایی دارد، محتوا تکراری می‌باشد. تصور کنید به یک فروشگاه اینترنتی سر زده‌اید، محصول خودتان را انتخاب کرده اید و حال از این محصول 6 رنگ متفاوت وجود دارد. 6 صفحه با توضیحات و شمایل یکسان و تنها تفاوت در رنگ! این یعنی فاجعه برای یک سایت؛ چرا که گوگل به‌ سرعت کیفیت سئو این سایت را کاهش می‌دهد. راهکاری که می‌توانید در این مورد از آن بهره بگیرید؛ استفاده از تگ کنونیکال است. با این روش، پیج اصلی را جدا کرده و به گوگل بفهمانید تا سایر صفحات را ایندکس نکند.

 

امنیت در نظر گوگل

شاید بتوان امنیت را از حساس‌ترین موارد در نظر گوگل نام برد. باید سعی کنید، امنیت وبسایت خود را همیشه و همیشه در سطح بالایی نگه دارید. در غیر این‌صورت منتظر جریمه سنگینی از طرف گوگل باشید.

اگر روزی، الگوریتم گوگل متوجه شود که سایت شما هک شده است؛ علاوه بر کاهش خودکار رتبه، آن را به مخاطبان نیز گزارش می‌کند. در نتیجه افراد کمتری به سایت شما سر می‌زنند؛ چرا که هیچکس دوست ندارد تا با یک هکر درگیر شود.

 

اهمیت ssl

حالا که صحبت از امنیت شد، بیایید تا یک مورد دیگر در این زمینه را برسی کنیم. ssl عاملی می‌باشد که باعث تبدیل http به ‌https می‌شود. یعنی پروتکل امنیتی گوگل، که اتفاقا چند سالی می‌باشد که از اهمیت بالایی نزد گوگل برخوردار شده است. برای آشنایی بیشتر با ssl می‌توانید با پشتیبانی هاست خود ارتباط داشته باشید یا سرچ گوگل، دوست همیشگی شما، می‌تواند در این زمینه یاریتان کند.

 

اهمیت سایت مپ در سئو تکنیکال

به صورت کلی سایت مپ، یک فایل متنی دیگر برای ارائه به ربات‌ها می‌باشد که در آن لینک تمامی صفحات سایت شما، قرار می‌گیرد. این فایل، به خزنده ها کمک می‌کند تا راحت‌تر مطالب سایت شما را پویش کنند و در اختیار دیتابیس گوگل قرار دهند.

 

بردکرامب های دوست‌داشتنی

لینک‌های بردکرامب، به لینک‌های استفاده شده توسط کاربر و یا به زبان ساده‌تر، به مسیری اطلاق می‌شوند که مخاطب در استفاده از سایت شما پیموده است.

استفاده از بردکرامب ها در سئو تکنیکال، علاوه بر به همراه‌ آوردن مزایا لینک سازی، نمای زیبایی به کاربران می‌دهد و تجربه خوبی را برای آنان شکل می‌دهد.

 

افزایش کیفیت لینک‌ها

یکی دیگر از مواردی که برای گوگل مهم می‌باشد، با کیفیت بودن URLهاست. در واقع می‌توان این مورد را، زیبایی کار شما دانست؛ که پاداش آن افزایش کیفیت سئو سایت می‌باشد. از مواردی که می‌توانید در این بخش مورد برسی قرار دهید می‌توان به: استفاده از کلمات کلیدی در لینک‌ها، عدم استفاده از کلمات نامربوط در URLها و همچنین کوتاه کردن آن‌ها، اشاره کرد.

 

نمایش محتوا اصلی

در حالت کلی، یک سری موارد وجود دارند؛ که الگوریتم گوگل به کمک آن‌ها، رتبه شما را در سرچ تعیین می‌کند. عواملی همانند چگالی کلمات، انسجام متنی و سایر موارد دیگر. محتوا اصلی و در واقع بنیان یک صفحه، از مواردی است که توسط این عوامل تشخیص داده نمی‌شود و به کمک برنامه‌نویس، باید اعمال کدینگ روی آن‌ها انجام شود. درصورتی که بتوانید، در این مورد خوب عمل کنید؛ گوگل با نمایش دادن جزئیات محتوا شما متل تاریخ انتشار یا ستاره رتبه‌بندی در سرچ، تشویقتان می‌کند.

 

تعامل سایت با گجت های مختلف

دیگر مثل 20 سال قبل نیست که افراد تنها از طریق نمایشگر کامپیوتر، به یک وبسایت سر بزنند. در سال 2021، شما به عنوان یک مدیر سایت، باید ریسپانسیو بودن سایتتان را تضمین کنید. به گونه‌ای که هر کسی چه با لپتاپ و چه با موبایل، تجربه خوبی از تماشا محتوا در سایت شما داشته باشد. به عنوان مثال، تلفن همراه، به دلیل سایز کوچک‌تر نیازمند قالب کوچک‌تری نیز می‌باشد؛ که این مورد نیز توسط برنامه‌نویس کنترل می‌شود. این عامل، از جمله مواردی می‌باشد، که طی سال‌های اخیر، گوگل توجه زیادی به وجود آن در سایت‌ها نشان داده است.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردم، تا تمامی موارد به صورت کامل و البته با زبان ساده، بیان شود تا هرکسی بتواند از آن استفاده کند.

سئو تکنیکال، یکی از موارد سه‌گانه سئو می‌باشد؛ که توجه به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر روزی قصد داشتید تا وارد حوزه سئو شوید یا بیزینس آنلاین خود را شروع کنید؛ پیشنهاد من به شما این است که حتما نگاهی به این مقاله داشته باشید.

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *