بلاگ
ژانویه 01
هدف جستجو (search intent) و پیاده‌سازی آن در استراتژی سئو

هدف جستجو (search intent) و پیاده‌سازی آن در استراتژی سئو

هر کسب و کاری که به عنوان بخشی از استراتژی تجاری خود، در بستر آنلاین اقدام به تولید و انتشار محتوا می‌کند، باید ارضای «هدف کاربر» را دغدغه اصلی خود بداند. وقتی کاربری مرورگر را باز کرده، نام گوگل را تایپ کرده و درخواسته در نوار مربوطه نوشته، یعنی حتماً قصد و نیتی دارد و آمده تا کاری انجام دهد. در ادامه این مقاله باهم مرور می‌کنیم که چطور مقصود کاربر را بفهمیم، چطور هدف او را در محتوای خود لحاظ کنیم و درمی‌یابیم چطور ارزش محتوای خود را به اشتراک بگذاریم. اگر این سوالات ذهن شما را به خود مشغول کرده، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

هدف جستجو (Search Intent) چیست؟

امروزه از هر گوشه و کنار می‌شنویم که هدف جستجو (Search Intent) در دنیای سئو به یک کلمه رایج تبدیل شده است. برخی این مسئله را عامل مخفی رتبه‌بندی صفحات می‌شناسند اما به مراتب ساده‌تر از آن است. خلاصه بگوییم هدف جستجو دقیقاً همان دلیلی است که کاربر چیزی را جستجو می‌کند. پاسخ سوالی که می‌گوید «کاربر می‌خواهد چه کاری انجام دهد؟»

انواع مختلف هدف جستجو

برای پاسخ به این سوال، کاربران را به چند دسته کلی تقسیم می‌کنیم. به‌طور کلی اکثر مدل‌ها «هدف جستجو» را به سه یا چهار نوع اصلی با نام‌های مختلف تقسیم می‌کنند. رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

هدف جستجو اطلاعاتی

جستجوهایی مانند «انبه چند کالری دارد» یا «آیا گربه‌ام من را دوست دارد؟» با هدف یافتن پاسخ یک سوال تایپ می شود. کاربر به دنبال آموزش‌هایی در مورد یک موضوع خاص است.

هدف جستجو معامله‌ای

کاربری که که «خرید قهوه‌ساز» یا «خرید آیفون X» را در موتورهای جستجوی خود تایپ می‌کند، به دنبال خرید محصول است. در نگاه کاربر‌ دلایل متعددی خرده فروشان را از هم متمایز می‌کند. مسائلی مثل آشنایی با برند تجاری یک شرکت، کیفیت خدمات مشتری یا قیمت مناسب‌تر همگی در انتخاب نهایی تاثیرگذار هستند؛ اما در نهایت «هدف» اصلی پشت کلمه کلیدی یکی است.

هدف جستجو ناوبری

جستجوهایی مثل «فیس‌بوک» یا «بی‌بی‌سی نیوز» حاکی از تلاش کاربر برای دستیابی به وب‌سایت خاصی است که از قبل می‌شناسند. در این شرایط کاربران فقط سعی می کنند از نقطه A به نقطه B بروند و گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگری) فقط وسیله دستیابی ساده‌تر است.

چگونه هدف کاربر را در عمل پیاده‌سازی کنیم؟

شاید فکر کنید برای گنجاندن هدف جستجو در استراتژی سئو، فقط‌ کافی است آن را شناسایی کنیم و محتوایی تولید کنیم که با این هدف همسو باشد؛ اما در عمل به همین سادگی هم نیست. در ادامه این فرایند را به چهار مرحله اصلی تقسیم می‌کنیم.

مرحله 1: چارچوب هدف جستجوی خود را انتخاب کنید

انتخاب هدف مناسب برای سایت و کسب و کار، مهم‌ترین قدم برای موفقیت در کل این فرآیند است. شاید در نگاه اول بدیهی به نظر برسد، اما باید بتوانید چارچوبی انتخاب کنید که مناسب‌ترین گزینه برای شما باشد و مهمتر از همه، آن را در سرتاسر تجارت خود به اشتراک بگذارید.

در ادامه چند نمونه آورده شده است:

  • ببین. فکر کن. انجام بده. اهميت بده. گوگل از این چارچوب برای بررسی شاخص کلیدی عملکرد (KPI) استفاده می‌کند و به شکل گسترده در سراسر صنعت برای شناخت و بکارگیری «هدف کاربر» استفاده می‌شود. این چارچوب برای تیم‌های سئو،‌ توسعه دهندگان، طراحان و تحلیلگران تجاری به خوبی عمل می‌کند.
  • بدان، انجام بده، بازدید کن، وب‌سایت داشته باشد. این چارچوب مورد استفاده ابزار Sistrix است. اگر کسب‌وکاری با یک یا چند موقعیت مکانی مختلف دارید، این گزینه انتخاب خوبی برای شما است.
  • تجارت، اطلاعات، ناوبری و معاملات. این چارچوب به خودی خود مشاغل فیزیکی را در نظر نمی‌گیرد، اما اگر مجبور باشید با تیم‌های جستجوی پرداختی کار کنید، ترکیب خوبی خواهد بود.
  • قیف بازاریابی کلاسیک. گزینه آخر استفاده از قیف بازاریابی به عنوان چارچوب هدف جستجو است. این گزینه برای مشاغل سنتی که در حال حرکت به سمت فضای دیجیتال هستند، گزینه خوبی است. از اصطلاحاتی که اعضای تیم و سهام‌داران شما با آن آشنا هستند،‌ استفاده کنید و آنان را راحت‌تر به سمت خرید هل دهید.

پس از انتخاب چارچوب مناسب، آن را با سایر اعضای تیم و سهامداران شرکت در میان بگذارید. طی یک جلسه ورکشاپ، مفهوم هدف کاربر و اهمیت آن را توضیح دهید.

مرحله 2: هدف استنباط شده را شناسایی کنید

چگونه می‌توانیم به هدف کاربر پی ببریم؟ قطعاً نمی‌توانیم یک نظرسنجی در سراسر اینترنت برگزار کنیم و بفهمیم هدف پشت هر جستجو چیست، این کار را به متخصصان این حوزه واگذار می‌کنیم: یعنی گوگل.

10 نتیجه برتر که در صفحه اول رتبه بندی می‌شوند را بررسی کنید و ببینید در حال حاضر از نگاه موتورهای جستجو چه محتواهایی «هدف جستجو» مورد نظر را برآورده می‌کنند.

برای این بخش از تمرین، باید به وضعیت صفحات نتایج موتور جستجو نگاه کنید. گوگل با نمایش نتایج جهانی، ریچ اسنیپت‌ها یا گراف دانش به شما نشان می‌دهد که تصورش از هدف کاربر چیست.

به عبارت دیگر، اگر گرافی روی صفحات نتایج موتور جستجو وجود داشته باشد، کاربر احتمالاً قصد دارد به جایی برود؛ اگر عمدتاً ویدیو یا تصاویر وجود داشته باشد، پس احتمالاً سوال کاربر با محتوای بصری راحت‌تر حل می‌شود. می‌توانید این مسئله را دستی بررسی کنید یا از ابزارهای مختلف تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

در مرحله بعد، می خواهید سه نتیجه برتر را تجزیه و تحلیل کنید و ببینید چه چیزی باعث رتبه بندی آن‌ها شده تا در نهایت محتوای شما بهتر بتواند هدف جستجو کاربر را برآورده کند.

در نهایت، با ابزاری که هدف جستجو را برای انواع کلمات کلیدی وارد شده تشخیص می‌دهد، یافته‌های خود را تأیید کنید. Keyword Insights، Sistrix، Authoritas و موارد این چنینی گزینه‌های مناسبی هستند.

مرحله 3: هدف را در محتوای خود بگنجانید

پس از تکمیل تحقیقات خود باید بتوانید آن‌ها را به کار بگیرید. برگردیم به مرحله اول؛ باید اهمیت هدف جستجو را با تیم محتوای خود در میان بگذارید مطمئن شوید که کاملاً به اهمیت این مسئله واقف هستند و چارچوبی که شما برای سازمان خود انتخاب کرده‌اید را درک می‌کنند.

در مرحله بعد، می خواهید هدف جستجو را در خلاصه مطالب خود بگنجانید. هدف کاربر قلب تولید محتوا است؛ بنابراین نمی‌توان بعد از پایان محتوانویسی به سراغ آن رفت و مجدداً شروع به ویرایش کرد.

در خلاصه محتوای متن یا فرم‌ها، بخشی را به هدف جستجو اختصاص دهید و مطمئن شوید تیم محتوا و افرادی دیگری که این خلاصه‌ها را ایجاد می‌کند از این تغییر آگاه است.

حتی می‌توانید شیوه‌ای که رقبای شما هدف کاربر را برآورده می‌کنند را نیز اضافه کنید.

به خاطر داشته باشید که «هدف جستجو» در مورد محتوای بصری نیز صدق می‌کند. بنابراین باید بتوانید با محتوای ویدیویی و تصویری با کیفیت نیز هدف کاربر را برآورده کنید.

در نهایت، هدف کاربر را به فرآیند ثبت نام محتوانویسان خود اضافه کنید. بررسی کنید که آیا محتوایی که ارائه می‌دهند، با هدف کاربر مطابقت دارد یا خیر.

مرحله 4: ارزش محتوای خود را اندازه‌گیری کنید

اندازه‌گیری و اثبات میزان ارزشمندی محتوا و بازگشت سرمایه آن کار دشواری است. برای همه ما آسان است که بنشینیم و درآمد حاصله از محتوا را بشمریم؛ اما تا زمانی که کلید یک بازاریابی کامل و بی‌نقص را در دستان خود نداشته باشیم، عدد درآمد در اندازه‌گیری کیفیت محتوا به ما کمک نخواهد کرد.

معیار KPI (شاخص کلیدی عملکرد) برای هدف‌های مختلف، متفاوت است و این مسئله به وضوح در مدل (ببین، فکر کن، انجام بده، اهمیت بده) و در بخش قیف بازاریابی توضیح داده شد. اگر از این مدل‌ها استفاده نمی‌کنید، هیچ اشکالی ندارد نگاهی به آن‌ها هم بیندازید و KPI این مدل را را در چارچوب معادل اعمال کنید.

اگر هدف خاصی از تولید محتوا در سر دارید، مثلاً به دنبال تولید سرنخ یا ثبت نام بیشتر کاربران هستید، حتماً‌ اهداف مناسب را در مدل گزارش خود بگنجانید.

کلام آخر

هدف جستجو  که بعضاً هدف کاربر یا هدف مخاطب نیز نامیده می‌شود، در واقع هدف کاربر از جستجو تعریف می‌شود. از آنجایی که افراد بر اساس هدف نهایی خود به دنبال نتایج جستجو، پردازش و نهایتاً‌ استفاده از آن‌ها هستند، درک و بهینه‌سازی هدف جستجو در استراتژی سئو بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله قدم به قدم با هدف جستجو و انواع آن آشنا شدیم و دریافتیم برای گنجاندن آن در استراتژی سئو، چه مراحلی باید انجام شود و امیدواریم برایتان مفید بوده باشد.

در نهایت خواهشمندیم نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و همراهان‌مان به اشتراک بگذارید.

منبع :

https://www.oncrawl.com/technical-seo/search-intent-implement-seo-strategy/

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *