بلاگ
ژانویه 14
نشانه گذاری اسکیما و تاثیر آن بر بهبود سئوی سایت

نشانه گذاری اسکیما و تاثیر آن بر بهبود سئوی سایت

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چطور برخی از وب‌سایت‌ها در نتایج جستجو ستاره‌دار هستند؟ یا زیر برخی از آن‌ها لیست کشویی سوالات متداول دیده می‌شود؟ این همان چیزی است که به‌عنوان نشانه گذاری اسکیما شناخته می‌شود. در این مقاله به بررسی نشانه گذاری سئو و بهبود سئو با نشانه گذاری سئو می‌پردازیم.

نشانه گذاری اسکیما چیست؟

نشانه گذاری اسکیما (Schema Markup) اصطلاحاً به عنوان استراکچردیتا (Structured Data) هم شناخته می‌شود.

موتورهای جستجوی مختلف برای آن‌که به صاحبان وب سایت و سئوکاران کمک کنند تجربیات بهتری در نتایج جستجو ارائه دهند سایت Schema.org را ایجاد کردند. در واقع به کمک استراکچردیتا اطلاعات بیشتری برای درک بهتر محتوا و ارائه آن به روش‌های مختلف در اختیار موتورهای جستجو خواهد بود.

با نگاهی به حجم داده‌هایی که مجموعه‌ای مثل گوگل نیاز دارد پردازش کند، می‌بینید‌ نقش استراکچردیتا در شناسایی نوع اطلاعاتی که قرار است منتقل شود چه اندازه پررنگ است. هر چیزی از مدت زمان پخت یک غذای خاص گرفته تا هزینه خرید پرفروش‌ترین محصول شرکت یا حتی گروه حقوق یک شغل خاص.

نتایج جستجوی ارگانیک دیگر فقط همان ده پیوند آبی صفحه اول موتور جستجو نیست. انواع مختلفی نشانه گذاری اسکیما وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ اما باید توجه کرد که همه این‌ها به نتایج غنی شده (ریچ ریزالت یا Rich Result) منجر نخواهند شد. صرفاً به این دلیل که از دستتان برمی‌آید به صفحات خود اسکیما اضافه نکنید؛ صفحات باید کاملاً مرتبط باشند. در غیر این صورت احتمال اینکه گوگل آن اسکیما را اسپم (هرزنامه) در نظر بگیرد و نتیجه زمین تا آسمان با چیزی که مدنظر داشتید، متفاوت شود زیاد است.

بهبود سئوی سایت با نتایج غنی شده

اگر تابه‌حال چیزی درباره جایگاه صفر گوگل (position zero) یا اسنیپت ویژه شنیده باشید، می‌دانید این جایگاه مخصوص ریچ ریزالت‌‌ها یا نمونه‌های دیگری از داده‌های ساختاریافته است. این نتایج معمولاً در بالای اولین نتیجه جستجوی ارگانیک یا بالای اولین پیوند آبی رنگ نمایش داده می‌شوند و با ریچ اسنیپت‌ها تداخلی ندارند؛ یعنی هم می‌توان یک فهرست ارگانیک (لینک‌های آبی رنگ) به عنوان نتایج موتور جستجو داشت و هم از ریچ اسنیپت‌ها برخوردار شد.

ریچ ریزالت‌ها نتایجی هستند که با توجه به اطلاعات به‌دست آمده از استراکچردیتا به لحاظ بصری تقویت می‌شوند. طوری که جزئیات ضروری را در نتایج جستجو برجسته می‌کنند و معمولاً شامل تصاویری هستند که بخش زیادی از فضای SERP (صفحه نتایج موتور جستجو) را اشغال می‌کند.

ریچ اسنیپت‌ها فقط برای صفحاتی ظاهر می‌شود که نوع خاصی از اطلاعات را پوشش می‌دهند و می‌توان آن‌ها را بر اساس نوع دستگاه محدود کرد. مثلاً ریج اسنیپت «چگونه» فقط روی دستگاه‌های تلفن همراه نشان داده می‌شوند.

همانطور که در مثال زیر مربوط به لپ تاپ Dell می‌بینیم ریچ اسنیپت‌ها در فرم‌های مختلف وجود دارند:

این دو نتیجه از طرح اسکیما استفاده کرده‌اند تا با نمایش رتبه‌بندی اعتماد خریدار را جلب کنند. پر واضح است که Dell.com با ارائه ویژگی‌های بیشتر نظیر نمایش محدوده قیمت از نشانه گذاری اسکیما نهایت استفاده را می‌کند.

انواع نشانه گذاری اسکیما

در ادامه این بخش رایج‌ترین نمونه‌های نشانه گذاری Schema برای برخی وب‌سایت‌های خاص آورده شده است.

اسکیمای دستور پخت

اسکیمای دستور پخت احتمالاً پرکاربردترین نوع نشانه گذاری است که سایت را برای ریچ ریزالت‌ها واجد شرایط می‌کند. این مدل Schema می‌تواند شامل نمایش تصویری از غذا، رتبه‌بندی، زمان پخت، دستورالعمل‌ها و سایر موارد باشد که به طور قابل توجهی ترافیک جستجوی سایت را افزایش می‌دهد. حتی می‌تواند به بالا آمدن صفحه در نتایج جستجوهای صوتی نیز کمک کند!

اسکیمای مقاله

اسکیمای مقاله معمولاً برای مقالات خبری، رسانه‌ای و سرگرمی استفاده می‌شود و به وسیله آن می‌توان داده‌های ساختاریافته در مورد نویسنده، عنوان مقاله، تصویر ویژه، تاریخ انتشار و موارد دیگر را اضافه کرد.

نشانه گذاری اسکیمای «چگونه»

اسکیمای «چگونه» برای محتوایی که شامل دستورالعمل‌های گام به گام است، نتیجه فوق‌العاده خوبی دارد. این اسکیما بسته به نحوه‌ای که نشانه گذاری می‌شود در قالب آکاردئون یا کارسول نشان داده می‌شود و از آنجا که فضای زیادی در صفحه نتایج جستجو اشغال می‌کند بسیار ارزشمند است و حتی می‌تواند سایت شما را واجد شرایط نمایش در صفحه نتایج دستیار گوگل کند.

اسکیمای کتاب

اسکیمای کتاب بیشتر برای نویسندگان و ناشران کتاب مفید است. در این مدل اسکیما علاوه بر ارائه اطلاعاتی مثل نام نویسنده، رتبه‌بندی و نسخه کتاب، می‌توان با افزودن یک کال تو اکشن کاربران را به «دریافت کتاب» دعوت کرد تا مستقیماً از همین صفحه خرید خود را انجام دهند.

اسکیمای سؤالات متداول

نشانه گذاری اسکیمای سؤالات متداول مربوط به نمایش چند سوال و جواب متداول در یک زمینه خاص در صفحه نتایج جستجو است. این مدل نشانه گذاری سایت را واجد شرایط نمایش در نتایج جستجوی Google Assistant می‌کند و نمایش آن معمولاً به سبک آکاردئونی است.

نشانه گذاری اسکیمای ویدیویی

اسکیمای ویدیویی حضور ویدیویی سایت در نتایج موتور جستجو را به حداکثر می‌رساند. می‌توانید جزئیاتی مثل توضیحات ویدئو، تامبنیل، مدت زمان ویدئو و موارد دیگر هم اضافه کنید.

اسکیمای دوره

ارائه‌دهندگان محتوای آموزشی و مدیرات انواع دوره‌های آنلاین می‌توانند از اسکیمای دوره استفاده کنند تا نام دوره، سازمان ارائه دهنده آن و همچنین توضیح مختصری از دوره در نتایج گوگل برجسته‌تر شود.

اسکیمای محصولات

اگر کسب و کار آنلاین دارید یا حداقل سایتی برای نمایش محصولات خود راه‌اندازی کرده‌اید،‌ نشانه گذاری اسکیمای محصولات را فراموش نکنید. هرگونه اطلاعاتی مربوط به محصول مثل تصاویر، توضیحات، نام تجاری، نظرات کاربران، قیمت، شرایط، در دسترس بودن و قیمت فروش اطلاعات ارزشمندی هستند که می‌توان آن‌ها را در صفحه نتایج موتور جستجو برجسته کرد.

نشانه گذاری اسکیمای رویداد

اسکیمای رویداد یک روش عالی برای جلب توجه کاربران به رویدادی در آینده است. شما می‌توانید با ارائه تاریخ، زمان، مکان و سایر اطلاعات مربوط به رویداد، نظر کاربران را در همان لحظه اول جلب کنید.

اسکیمای نظرات

اسکیمای نظرات گزیده‌ای از یک بررسی جامع‌ همراه با نام منتقد، رتبه‌ او، نام و لوگوی منتشر کننده نظر را به کاربران نمایش می‌دهد.

اسکیمای جعبه جستجوی لینک

اسکیمای جعبه جستجوی لینک سایت گوگل (Sitelink search box) یک مدل نشانه گذاری جدید و فوق‌العاده جالب است که با هدف جستجوی سریع‌تر کاربران طراحی شده‌ و  این فرصت را به آنان می‌دهد تا در همان صفحه نتایج گوگل درون سایت شما جستجو کنند. همچنین می‌تواند پیشنهادات لحظه‌ای را به کاربران سایت نمایش دهد.

نشانه گذاری اسکیمای آگهی شغلی

اسکیمای آگهی شغلی املاک و مستغلات را در نتایج جستجوی گوگل نمایش می‌دهد و اطلاعات خوبی برای جویندگان کار فراهم می‌کند. این نشانه گذاری اسکیما اطلاعات لوگو، نام شرکت، موقعیت پیشنهادی، تاریخی که کار را ارسال کردید و تمام وقت بودن یا نبودن آن را نشان می‌دهد. اگر برای سایت خود از این ویژگی استفاده می‌کنید سعی کنید همیشه آن را به روز نگه دارید.

اسکیمای بردکرامب

اسکیمای بردکرامب این فرصت را برای وب‌مستر فراهم می‌کند تا در محل نمایش URL سلسه مراتب صفحات سایت را نمایش دهد. برای استفاده از این اسکیما باید ابتدا بردکرامب وبسایت خود را فعال کنید.

اسکیمای نرم افزاری

اسکیمای نرم افزاری برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها یا محصولات نرم افزاری مثل اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها و غیره مناسب است. اطلاعات این نوع اسکیما درست مثل اسکیمای محصول است و می‌تواند شامل تصاویر، رتبه‌بندی یا قیمت محصول باشد.

نشانه گذاری اسکیمای اطلاعات تماس

اسکیمای اطلاعات تماس یکی از انواع اسکیمای فوق‌العاده مفید برای گوگل است برای استفاده از آن باید اطلاعات تماس، شرکت‌های زیرشاخه و توضبحات بیشتر در مورد شرکت وارد کنید.

نشانه گذاری اسکیمای بررسی

اسکیمای بررسی برای ستاره‌دار کردن صفحه وب در نتایج جستجو به کار می‌رود. این اسکیما اطلاعات مربوط به تعداد ستاره‌های رتبه‌بندی، تعداد مرورها و گزیده‌ای از محتوا را نشان می‌دهد و معمولاً در کسب‌وکارهای محلی، فیلم‌ها، کتاب‌ها، موسیقی و محصولات استفاده می‌شود.

اسکیمای صفحه پرسش‌های متداول

تنها در صورتی می‌توان از اسکیمای صفحه پرسش‌های متداول (Q&A page schema) استفاده کرد که وب‌سایت مورد نظر از این فرمت پشتیبانی کند یا حداقل دارای یک انجمن یا صفحه تبادل نظر عمومی باشد. این مورد را با اسکیمای سؤالات متداولی که قبلاً ذکر کردیم اشتباه نگیرید. بهترین پاسخ را می‌توان در نتایج جستجو به عنوان «پاسخ برتر» علامت گذاری کرد.

اسکیمای کسب و کار محلی

در مورد اسکیمای کسب و کار محلی برای آنکه بتوانید از بیشترین مزایای این اسکیما استفاده کنید، باید آن را کنار فهرست «Google My Business» به کار ببرید. همچنین می‌توانید ساعات کاری خود را اعلام کنید و از ویژگی‌هایی مثل «رزرو قرار ملاقات» استفاده کنید.

نشانه گذاری اسکیمای مکان‌های برتر

نشانه گذاری اسکیمای مکان‌های برتر (Top places schema) برای «ناشران معتبر» مفیدتر است؛ اما اگر مقاله‌ای درباره اماکنی مثل رستوران‌های برتر یا جاذبه‌های برتر داشته باشید هم می‌تواند کاربردی باشد.

نشانه گذاری اسکیمای لوگو

اسکیمای لوگو شانس نمایش نمودار دانش برای یک برند را افزایش می‌دهد. ابتدا یک نسخه با کیفیت از لوگوی خود تهیه کنید و متنی برای بخش «درباره شرکت» بنویسید.

اسکیمای پروفایل اجتماعی

اسکیمای پروفایل اجتماعی (Social profile schema) لینک پروفایل برند در سایر رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و غیره را به نمودار دانش اضافه می‌کند. در حال حاضر گوگل فقط پلتفرم‌های فیس بوک، توییتر، گوگل پلاس، اینستاگرام، یوتیوب، لینکدین، مای اسپیس، پینترست، ساوندکلاود و تامبلر را نمایش می‌دهد.

مزایای افزودن نشانه گذاری اسکیما به وب‌سایت

ریچ اسنیپت‌ها و نشانه‌گذاری اسکیما عوامل موثر بر رتبه‌بندی سایت نیستند؛ اما به لحاظ بصری جذاب‌تر هستند و کاربر را ترغیب می‌کنند روی محتوای شما کلیک کند. در نتیجه CTR بالاتری نسبت به نتایج معمولی دارند. همچنین با گسترش اطلاعات عمومی در مورد شما و برندتان یک مزیت دیگر به بی‌شمار مزایای استفاده از اسکیما می‌افزاید.

نحوه ایجاد نشانه گذاری اسکیما

یکی از روش‌های محبوب نشانه گذاری اسکیما استفاده از ابزار «technicalseo.com» است که این امکان را به وبمستر می‌دهد تا به راحتی نوع داده‌های مورد نیاز خود را انتخاب کرده و آن را با اطلاعات خود پر کند. سه مرحله پیاده‌سازی اسکیما عبارتند از:

  • ایجاد نشانه گذاری
  • تست اجرا شدن کد
  • پیاده‌سازی نشانه گذاری در وب سایت

صرف نظر از نوع سیستم مدیریت محتوایی که استفاده می‌کنید و نحوه ساخت آن، فرایند ایجاد نشانه گذاری و استقرار آن در وب‌سایت نسبتاً سریع است. در مثال زیر از فرمت JSON-LD استفاده شده که اتفاقاً فرمت توصیه شده گوگل است. اشکال دیگر پیاده سازی اسکیما عبارتند از Microdata و RDFa.

بهتر است کد نوشته شده را قبل از افزودن به وب‌سایت تست کنید. گرچه ابزارهای ذکر شده معمولاً بدون خطا هستند، اما بد نیست مجدداً نگاهی بیندازیم و از صحت عملکرد آن‌ها مطمئن شویم. برای تست انواع اسکیما می‌توانید از ابزار «Schema Markup Validator» و تست ریچ ریزالت گوگل استفاده کنید.

کافی است کد فوق را در ابزار Rich Results Test قرار دهید تا بلافاصله ببینید کد نوشته شده خوب است با خیر؛ اگر کد عملکرد درستی داشته باشد، پیغامی با این مضمون نمایش داده می‌شود که «صفحه واجد شرایط ریچ ریزالت است.»

با اجرای کد در Schema Markup Validator می‌بینیم که اسکیما به درستی ساخته می‌شود و هیچ اخطار یا خطایی در کد وجود ندارد.

نشانه گذاری اسکیما را چطور اضافه کنیم؟

برای افزودن نشانه گذاری اسکیما به سایت روش‌های متعددی وجود دارد. ساده‌ترین راه ممکن قرار دادن آن در HTML وب‌سایت است (در رابطه با آن با توسعه‌دهنده سایت خود صحبت کنید). البته می‌توان اسکیمای موردنظر را با Tag Manager هم به سایت اضافه کرد.

از طرف دیگر اگر وب‌سایت وردپرسی داشته باشید، افزونه‌های Yoast و RankMath این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا اسکیمای محبوب خود را با یک کلیک به محتوای مورد نظر اضافه کنید. در کنار این‌ها بی‌شمار افزونه تخصصی برای افزودن اسکیما به سایت وردپرسی تولید و منتشر شده‌اند که می‌توانید به دلخواه خود از آن‌ها استفاده کنید.

نظارت بر نشانه گذاری اسکیما؛ تعیین نقاط ضعف و نقاط قدرت

بهترین راه برای نظارت بر صفحاتی که روی آن‌ها اسکیما پیاده‌سازی می‌شود، کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) در بخش Enhancements است. زمانی که یک اسکیما روی وب‌سایت قرار می‌گیرد گوگل آن را می‌خزد و انتخاب می‌کند، داده‌های به دست آمده در این بخش قابل مشاهده خواهند بود.

اگر کد خود را تأیید کرده باشید، چیزی شبیه به تصویر زیر مشاهده می‌کنید که می‌گوید هیچ مشکلی در اسکیمای پیاده شده وجود ندارد.

اگر مشکلی در نتایج وجود داشته باشد کنسول جستجوی گوگل مشکلات را به شما نشان می‌دهد و نمونه‌هایی از URL های خراب را به شما نشان می‌دهد. پس از اعمال تغییرات و استقرار مجدد آن‌ها روی سایت بر روی گزینه «Validate Fix» کلیک کنید و از Google بخواهید مشکل را دوباره بررسی کند.

 

نتیجه گیری

نشانه گذاری اسکیما به وبمسترها و مدیران سئو کمک می‌کند سایت خود را در صفحات نتایج موتورهای جستجو برجسته کنند و با جلب نظر کابران و ترغیب آن‌ها به کلیک روی سایت تاثیر فراوانی بر روی میزان بازگشت سرمایه می‌گذارند. خود شما به عنوان کاربر ترجیح می‌دهید روی کدام لینک کلیک کنید، لینک زیر بدون اسکیما:

یا یکی از این موارد که از اسکیما استفاده می‌کنند و به عنوان ریچ ریزالت نمایش داده می‌شوند؟

دیدگاه نوشتن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *